TEPEBAŞI'NDA ÇİLEK ÜRETİCİSİ KADINLAR, EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALIYOR

Atalantekke Mahallesi’nde, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’tan çilek yetiştirmek için destek isteyen kadınlar, çilek yetiştiriciliğinde önemli gelişim sağladı. Ataç’ın talimatı ile dağıtılan 30 bin çilek fidesinin dikimini yapan Atalantekkeli kadın üreticiler, Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu tarafından sağlanan eğitimler sayesinde verimli şekilde ürün almayı sürdürüyor.

YURT 28.06.2021, 12:03
TEPEBAŞI'NDA ÇİLEK ÜRETİCİSİ KADINLAR, EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALIYOR

Atalantekke Mahallesi’nde, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’tan çilek yetiştirmek için destek isteyen kadınlar, çilek yetiştiriciliğinde önemli gelişim sağladı. Başkan Ataç’ın talimatı ile dağıtılan 30 bin çilek fidesinin dikimini yapan Atalantekkeli kadın üreticiler, Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu tarafından sağlanan eğitimler sayesinde verimli şekilde ürün almayı sürdürüyor.

Aileleri ile birlikte üretim yapan kadınlar, bir fideden 750 gram ila 1 kilogram arasında olmak üzere 5 kez hasat yapıyor. Tepebaşı Belediyesi’nin fide, gübre ve eğitim destekleri ile Eskişehir gibi sert iklime sahip olan bir coğrafyada çilek yetiştirmeyi başaran kadınlar, Başkan Ataç’a da teşekkürlerini iletti.

Çilek üreticisi Hafize Yıldız, çileklerinin beğenildiğini belirtti ve "Çilek yetiştirmeye kendimiz tüketmek için başlamıştık, para kazanınca devam ediyoruz. Tepebaşı Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Yiyenler bir daha istiyor, seneye de üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir başka kadın çilek üreticisi Hacer Aydın da üretim alanını genişlettiğini anlattı ve şunları söyledi:

“3 senedir çilek yetiştiriciliğine devam ediyorum. Çileğimiz çok güzel, raf ömrü uzun. Çok güzel yorumlar alıyoruz. Lezzetini, tadını takdir edip teşekkür ediyorlar. Gelirimiz de iyi olunca bir tarlada yetiştirirken ikiye çıkardık. Herkesi köyümüze davet ediyoruz. Gelip çileklerimizi görsünler, elleriyle toplasınlar, tadına baksınlar. Yeniden yemek isteyeceklerine eminim. Ahmet Ataç Bey’e çok teşekkür ederim. Belediye ekipleri ayda bir gelip ürünlerimize bakıyorlar, verimli ürün almamız için yardım ediyorlar” diye konuştu.

"DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da kadın üreticilerin desteklenmesinin önemine dikkat çekti. Başkan Ataç, şunları söyledi:

"Tepebaşı Belediyesi olarak kadın üreticilerimizin desteklenmesini her zaman önemsedik, bu yönde çalışmalar gerçekleştirdik. Kadın üreticilerimiz bizim için çok değerli. 2019 yılında bir ziyaretimizde, Atalantekkeli kadınlarımız benden çilek yetiştirebilmek için destek istemişlerdi. Ben de hemen arkadaşlarımdan gerekli çalışmalara başlamalarını istedim ve fide dağıtımlarına başladık. Bununla da kalmayıp çilek yetiştiriciliği hakkında eğitimler düzenledik. Fidelerin dikim ve bakım işlemleri sırasında kendilerine yardımcı olduk. Kadınlarımız da kendilerine sunulan bu fırsatı çok güzel değerlendirdi ve üretimi başarı ile gerçekleştirdi. Bugün gelinen noktada son derece kaliteli, bolca ürün elde ediyorlar ve bu emeklerini kazanca dönüştürüyorlar. Kırsal kalkınmaya verdiğimiz önem doğrultusunda yerel üreticilerimizi, kadınlarımızı, tarım ve hayvancılığa yönelik her adımı desteklemeye devam edeceğiz."

 

Yorumlar (0)