Alman Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un Türkiye’de kısa bir süre gözaltına alındığının ortaya çıkması, Almanya'da büyük ses getirdi.

Çin’de heyelan felaketi: 21 kişi öldü Çin’de heyelan felaketi: 21 kişi öldü

Akbulut bu ay başında Türkiye’ye geldiğinde, 2019’da sosyal medyada yaptığı paylaşımlardan dolayı birkaç saat boyunca gözaltında tutulduğunu açıklamıştı. Die Linke partisi milletvekili olan Akbulut, “terör propagandası yapma” suçuyla hakkında çıkartılan gözaltı kararına bağlı olarak 3 Ağustos’ta Antalya havalimanında gözaltında tutulduğunu söylemişti.

Alman vatandaşı olan Akbulut, Alman dışişleri bakanlığıyla temasa geçmesinin ardından serbest bırakıldığını belirtmişti.Olayla ilgili Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Genel Başkanı Frank Überall, Türkiye'deki siyasi olaylarla ilgili sosyal medyada yorum yapan Alman gazetecileri Türkiye'ye gitmemeleri konusunda uyardı. Überall, “Eğer parlamenter dokunulmazlık bile Türkiye'de gözaltına alınmaktan korumuyorsa gazeteciler için tehlike çok daha büyük. Geçmişte haberlerinde veya sosyal medyada Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan veya AK Parti’ye yönelik eleştiriler yapan gazeteciler Türkiye’den uzak dursun” diye konuştu. (sözcü)

@aydinhaberlericom #çeştepekonuşuyor ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom Aydın’da özel halk otobüsüne binen 65 yaş üstü vatandaştan para ve pazar arabası ile binmemesi istendi Ulaşım ilgili görüşlerinizi yorumlara bekliyoruz🗣️#aydınhaberleri #voxpoptr ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ