Aydın’ın bir doğal güzelliğine daha hançer!

Aydın’ın Köşk ilçesi kırsalında Jeotermal Enerji Santrali (JES) kurulması amacıyla sondaj çalışmasına başlanması için harekete geçildi. Uzundere ve Mezeköy civarında yapılacak iki ayrı sondaj en yakın eve 40 metre olması dikkat çekiyor.

ÇEVRE 31.10.2021, 12:37 31.10.2021, 12:44
Aydın’ın bir doğal güzelliğine daha hançer!

Aydın’da vatandaşların eylemli tepkilerine neden olan ve rekolte düşüşüne neden olduğu iddia edilen JES’lerin bir yenisinin daha Köşk ilçesine yapılması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı.

Ankara merkezli Efendi Jeotermal Tarım Oto Kiralama A.Ş. tarafından yapılacak olan çalışma ile ilgili olarak ise Çevre ve Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldı. ÇED sürecinin tamamlanmasının ardından alanda yapılacak sondaj çalışmaları sonucu bölgede yeni bir santralin kurulup kurulmayacağına karar verilecek.

Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacağı tahmin edilen projede iki ayrı kuyu açılacak. Kuyunun açılacağı alanın “tarım alanı”imarlı olması ve Uzundere Mahallesi’ndeki en yakın eve 40 metre, Mezeköy Mahallesi’ndeki en yakın eve 200 metre olması dikkat çekiyor.

Kaynak: HABER: AYŞE YILMAZ
Yorumlar (1)
Ümid Arda 1 ay önce
Türkiye de üretilen elektriğin yüzde ikisini bile karşılayamayan Jeotermal enerji nin yarattığı tahribat kat kat fazladır.