HABER MERKEZİ

Latmos’un kalbi olarak nitelendirilen bölgede başlayan taş ocağı girişimi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile durduruldu. 

Kuyucaklılar JES'e karşı birleşti! "JES istemiyoruz"sloganları atıldı Kuyucaklılar JES'e karşı birleşti! "JES istemiyoruz"sloganları atıldı

Antik adı Latmos  olan Beşparmak Dağı'ndaki taş ocaklarının sayısı her geçen gün artıyor. Latmos’un yanı başında yer alan taş ocakları bölgenin tarihine, kültürüne, jeolojik yapısına ve canlı yaşamına geri dönülmez zararlar veriyor.

Son olarak Egamin Mineral Maden Şirketi bölgede taş ocağı açmak için harekete geçmişti. Elindeki 2007 yılında aldığı alınmış 'ÇED gerekli değildir' kararı hareket eden Egamin Mineral Maden Şirketi yol açma bölgeye iş makinelerini yolladı. ÇED sahası Beşparmak Dağları’na ismini veren zirve ile birinci derece arkeolojik SİT statüsündeki Çörlen Asar Kalesi’nin arasında kalıyor.

Latmos Platformu ve EKODOSD taş ocağı girişiminin durdurulması için Aydın Valiliği, Koçarlı Kaymakamlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Aydın İl Müdürlüğü, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü’ne başvurarak durdurulmasını istedi.  Ayrıca suç duyurusunda da bulunuldu ve iptali için yargıya taşındı.

İnceleme yapan Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bölgedeki çalışmaların durdurulmasını istedi. Yazı, şirkete, Koçarlı Kaymakamlığı’na ve diğer ilgili şirketlere gönderildi. Bölgedeki çalışmaların durduğu öğrenildi. 

ÇEVRE HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ
 

Editör: Tuğba Aydın