Fransa'da emeklilik yaşının 2 yıl uzatılmasına tepki olarak başkent Paris'teki çöp toplayıcıları 13 Nisan'dan itibaren süresiz grev gitme kararı aldı.

Fransa'da hükümetin emeklilik yaşını meclisi baypas ederek 62'den 64'e yükseltmesine karşı protestolar sürerken, ülkede birçok sendikanın çatı kuruluşu olan Genel İş Sendikası (CGT), bünyesindeki temizlik işçilerinin 13 Nisan'da süresiz grev başlatacağına ilişkin Paris Belediyesi'ne bildirimde bulundu.

AA'nın Fransız televizyon kanalı BFMTV'den aktardığına göre, Belediye Başkanı Anne Hidalgo'ya gönderilen bildirimde, sektör çalışanlarının emeklilik düzenlemesine karşı greve yoğun katılım göstermesi istendi. Yazıda, çöp toplayan temizlik işçilerinin 6 Nisan'da ülke genelinde yapılacak grevlere de katılacağı iletildi.

Söz konusu süresiz grev kararı, Anayasa Konseyi'nin incelediği reforma ilişkin kararını vereceği 14 Nisan'dan bir gün önce alınması bakımından sembolik önem taşıyor.

SÜRESİZ GREV KARARININ GÜNÜ KRİTİK ÖNEMDE

Belediye Başkanı Hidalgo da daha önce yaptığı açıklamalarda emeklilik düzenlemesinin geri çekilmesini talep etmiş ve grevlere desteğini dile getirmişti. Öte yandan, temizlik işçilerinin süresiz grev kararı, Anayasa Konseyi'nin incelediği reforma ilişkin kararını vereceği 14 Nisan'dan bir gün önce alınması bakımından da sembolik önem taşıyor. Konsey, 14 Nisan'da reform için ya 'yeşil ışık' yakacak ya da reformun geri çekilmesini talep edecek.

Paris'te çöp toplayan temizlik işçileri daha önce de 6-29 Mart tarihleri arasında greve gitmiş, grev nedeniyle başkentte 10 binden fazla çöp yığını birikmişti. Çöp yığınlarıyla dolan Paris sokakları uluslararası basında ve sosyal medyada uzun süre gündem olmuştu. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Paris Valiliği'ne, grevdeki çöp toplayıcılarından asgari bir kadro oluşturulması için 'zorla çalıştırma' prosedürünü devreye alması talimatını vermişti. (dokuz8haber)

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ