EGE'de Sonsöz'ün haberine göreAydın'da 5 Kasım gecesi etkili olan sağanak, Söke ilçesinde sele neden oldu. Sel sularına kapılan 4 kişiden 3'ü hayatını kaybetti. Kayıp olan diğer kişinin bulunması için arama- kurtarma çalışmaları sürüyor. Selin en çok etkili olduğu Kisir, Demirçay ve Güneyyaka köylerinde felaketin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Kisir Köyü Muhtarı Baki Suna’nın verdiği bilgilere sadece Kisir Köyü’nde 17 ev tamamen yıkılırken esnaf dükkanları ile birlikte 40’a yakın yapıdaki eşyalar ise selden dolayı kullanılamaz hale geldi. Ayrıca 40 civarındaki araç da sele kapılarak hurdaya çıktı. Tarım ve hayvancılık yapılan köydeki çok sayıda hayvan da yaşamını yitirirken yüzlerce ton yem sele kapıldı. Ayrıca sel felaketi ile birlikte gelen kumlardan dolayı da ilk tespit edilen rakamlara göre bine dönüme yakın tarım arazisi de kullanılamayacak hale geldi. Her bir ailenin en az 10 milyon TL’ye yakın zararının olduğunu belirten Kisir Köyü Muhtarı Baki Suna, bölgenin bir an önce afet bölgesi ilan edilerek vatandaşların zararlarının giderilmesini istedi.

ATIKLAR İÇİN ÖNLEM ALINMADI

Defne ağacı keserken yakandılar! Defne ağacı keserken yakandılar!

Egedesonsöz’e konuşan Muhtar Suna yaşanan sel felaketinde maden ocaklarının da etkisi olduğunu ifade ederek “Dere yataklarının pasalarla dolmasından dolayı etkisi büyüdü. Doğanın dengesi bozuldu. Bu da Kisir havzasına büyük bir etki yarattı. 10 yıldır madenler var ama dere yataklarına pasa atmıyorlardı. Dere yataklarına maden topraklarının girmesini engellemek için seki yapılması gerekiyorlardı ama yapmadılar” dedi.

AFET BÖLGESİ ÇAĞRISI

Afet bölgesi ilan edilmemesi durumunda köylülerin tefecilerin eline düşeceğini dile getiren Muhtar Suna “Kisir köyü doğal afet bölgesi ilan edilmezse 20 yıl içinde kendine gelemez. Tefecilerin eline düşer. 17 ev tamamen yıkıldı. Toplamda 40 evde de tek bir kullanılır eşya kalmadı. Evdeki bütün eşyalar ya sele kapıldı gitti ya da selden kullanılamaz hale geldi. 40 arabamız sele kapıldı. Sayamadığımız kadar hayvanımız öldü. Bin dönümden fazla tarım arazisi kumsal gibi oldu, kullanılamayacak hale geldi. Tarım ve hayvancılık da bitti bu bölgede. 700 ton üzerinde silaj telef oldu. Her bir evin tarlası ve hayvancılığı ile 10 milyonluk zararı vardır” çağrısında bulundu.

Editör: EKİN KORKMAZ